You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

El Bileğinden Anjiyo

Her üç kişiden birinin ölüm nedeni olan kalp hastalıklarında en önemli nokta erken teşhisdir. 70’li yıllardan beri kullanılan anjiyo işlemi, gelişen teknoloji sayesinde artık el bileğinden yapılabiliyor.

El Bileğinden Anjiyo

Kasık damarından yapılan ve hastayı belli bir süre yatağa bağlayan koroner anjiyo bilinen ve en yaygın uygulanan yöntemdir. Ancak artık ülkemizde aynı standartlara sahip ve hastaya yaşam konforu sağlayan el bileğinden anjiyo yöntemi ile tedavi süreci kolaylaşıyor. Bu yöntemin ilk kullanılış şekli bir mecburiyetten doğmuştur. Kasık damarlarının her ikisi de tıkalı olan hastalarda kalbe giden başka yollar araştırılırken keşfedilen bir yöntemdir. Daha sonra bu yöntem bazı hastalarda konfor amaçlı da kullanılmaya başlanmıştır (uzun süre yatmak istemeyen özelikle bel ağrısı yaşayana kilolu hastalar için)

El Bileğinden Anjiyo Nasıl Bir Uygulama?

Kasık damarından yapıldığı gibi aynı şekilde bilek damarından kalbe ulaşılarak anjiyo gerçekleştiriliyor. Vücudumuzda bütün atardamarlar aorttan orijin aldığından yine el bileğinden ulaşılan damar ile uygulama gerçekleştiriliyor. Bu yöntemde önemli olan hastanın fiziksel yapısının uygunluğudur.

El Bileğinden Anjiyo Yöntemi Herkese Uygulanabiliyor Mu?

Aslında herkese yapılabilmesi gerekiyor fakat bizim karşılaştığımız hastalarda erkeklerde %90 sıklığında, kadınlarda % 60 -70 civarında uygunluk oluyor. Tabi eğer uygunsa hasta bu yöntemi tercih ediyor. Kol atar damarındaki kişiden kişiye gözlenen anatomik değişkenlik nedeniyle yöntemin erkek hastalarda uygulanabilme oranı daha yüksek. Ancak yine de oldukça yüksek oranlarda uygulanabiliyor.

Doktor Ve Hastaya Ne Gibi Kolaylıklar Sağlıyor?

Doktor açısından uygulamada kasıktan anjiyoyla kıyaslandığında çok büyük farklılıklar bulunmuyor ancak hasta açısından bakıldığında, kasık bölge olarak daha hassas ve reflekslerin kontrol edilemeyeceği bir alan olduğu için uygulama sonrasında ve hasta yatağına çıktığı zaman bası uygulamak gerekiyor bu basıyı uzun süre yatağında da devam ettirmek gerekiyor. Aynı zamanda hasta en az 4-6 saat yatağa bağlı kalıyor ve bütün ihtiyaçlarını yatağa bağlı gidermek zorunda kalıyor. Fakat el bileğinden anjiyoda bu uygulama aynı değil. Yapıldıktan hemen sonra, kanalı çıkarılabiliyor, bir bandajla kapatmak mümkün oluyor. Uzun süre bası uygulaması gerekmiyor. Hasta erken taburcu oluyor ve kasık damarından yapılan anjiyo uygulamasında olduğu gibi yatağa bağlı kalmıyor.

Bu Yöntemler Dışında Başka Hangi Yöntemlerle Birlikte Uygulanabiliyor?

Yine kasık damarından yapılan stent ve balon uygulamaları el bileğinden yapılabiliyor. Bu yöntem tabi çok daha büyük avantajlar sağlıyor. Stent ve balon uygulamaları kasık damarından yapıldığında hasta 12 saat yatmak zorunda kalıyor çünkü kan sulandırırcılar da kullanılıyor. Ancak el bileğinden uygulandığında kan sulandırıcılar kullanılsa da birkaç saat içinde bilek bandajlanıp hasta taburcu edilebiliyor.