You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Günün Hangi Saatinde Egzersiz Yapıyorsunuz?

• Soru: Günün hangi saatinde egzersiz yaptığım fark eder mi? En iyi zaman var mı?
• Cevap: Egzersiz hedeflerinize bağlı olarak, günün belirli bir saatinde egzersiz yapmanın belirli yararları olabilir.

Sabahları yapılan egzersizler, daha fazla yağ yakma ve iştah bastırma nedeniyle düşük kan basıncı, daha iyi uyku ve daha fazla kilo kaybı ile ilişkili olabilir. Araştırmalar ayrıca, insanların daha sonraki günlerde rutinlerini bozması muhtemel dikkat dağılmalarından dolayı sabah egzersizi ile daha tutarlı olma eğiliminde olduklarını göstermektedir.

Öte yandan, öğleden sonra veya akşam egzersizleri vücut ısısı ve esneklikteki zirvelerle ilişkilidir ve aerobik performansı ve gücü arttırmada daha iyi görünmektedir. Ancak genel sağlık etkileri için egzersiz yapmak isteyen çoğumuz için en iyi zaman, egzersizin en iyi şekilde yapılabildiği ve düzenli olarak yapmanıza izin veren zamandır.

Amerikan Kalp Birliği, bölünmüş seanslarda haftada en az 150 dakika orta şiddette veya 75 dakika şiddetli aerobik egzersiz önermektedir. Ayrıca haftada üç kez direnç eğitimi eklemek de egzersiz yapan kişiye daha fazla yarar sağlayabilir. Birçok değişken, günün saati, yeri, faaliyet türü ve sosyal ortam dahil başarılı bir egzersiz programına katkıda bulunur. Bununla birlikte, egzersizin fayda sağlamasında ki en önemli faktör devamlılıktır ve olumlu sonuçların elde edilmesi ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Sabah çalışanıysanız, sabah egzersizi en iyisidir. Gece baykuşuysanız, günün ilerleyen saatlerinde egzersiz yapmak stresi atmak ve gevşetmek için mükemmel bir yol olabilir. Birçoğumuz için yatmadan hemen önce egzersiz yapmaktan kaçınmak en iyisidir, çünkü uyuma yeteneğinizi etkileyebilir. Kısacası, egzersiz için en uygun zaman, yapacak en fazla enerjiye ve motivasyona sahip olduğunuz zamandır. Neden egzersiz yaptığınıza bakılmaksızın, sizin için en uygun zamanı seçin ve buna bağlı kalın.

Prof. Dr. Tuna Katırcıbaşı